Ambasadorka otwartej nauki

Koalicja Otwartej Edukacji

Jako osoba otwarta na nowe trendy, Bożena Michalska działała także aktywnie na rzecz otwartej nauki i nowoczesnych modeli publikowania naukowego open access. W 2008 r. założyła Koalicję Otwartej Edukacji – porozumienie organizacji pozarządowych i instytucji działających na polu nauki, edukacji i kultury, stawiających sobie za cel wspieranie tworzenia otwartych zasobów naukowych, edukacyjnych i kultury. W zarządzie KOED-u zasiadała przez kilka kadencji, zajmując się m.in. implementacją nowych rozwiązań prawnych dla archiwów cyfrowych w Polsce.

Koalicja Otwartej Edukacji - Akt założycielski, 2008 r.

W ramach KOED przygotowała również na przestrzeni lat 2009-2014 kilkadziesiąt stanowisk, m.in. w sprawie unijnej reformy prawa autorskiego, przepisów karnych w prawie autorskim, dzieł osieroconych i dzieł niedostępnych w handlu, upowszechniania zasobów nauki, ustawy o dostępie do informacji publicznej, założeń projektu ustawy o otwartych zasobach publicznych czy projektu ustawy o zasadach finansowania nauki, a także programów Polska Cyfrowa, Dziedzictwo Cyfrowe i Paktu dla kultury.

Seminarium prawne dla bibliotekarzy cyfrowych, 2010 r.

Seminarium prawne dla bibliotekarzy cyfrowych, 2010 r.

Open Access Week - inicjatywa i wydarzenia w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu, 2017 r.

Promocja otwartych zasobów naukowych

Stworzyła także i redagowała portal Uwolnij Naukę. Przez wiele lat koordynowała obchody Tygodnia Otwartej Nauki i Dnia Domeny Publicznej w Polsce. Trzykrotnie organizowała konferencje Open Access w Polsce (2007, 2010, 2012). Współtworzyła również od roku 2007 do 2013 portal Nicolaus Copernicus Thorunensis, udostępniony 19 lutego 2010 r., w rocznicę urodzin astronoma. Była także zastępcą redaktora naczelnego tego portalu.

Ponadto w latach 2009-2012 tworzyła repozytorium instytucjonalne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika o wdzięcznej nazwie rUM@K, a na przestrzeni lat 2012-2020 stworzyła i aktualizowała zdalny kurs dla pracowników naukowych "Otwarte zasoby naukowe i dydaktyczne".  

Electronic Information for Libraries

Oprócz tego działała w międzynarodowym ruchu Open Access Movement od podpisania Deklaracji Berlińskiej (2002 r.). Reprezentowała również Polskę w organizacji Electronic Information for Libraries (EIFL) od 2008 r. W ramach EIFL uczestniczyła m.in. w kampanii „Open access advocacy campaign in EIFL partner countries to reach out to research communities”, a w latach 2012-2013, we współpracy z EIFL oraz kołami naukowymi studentów prawa UMK i Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), przygotowała także kurs e-learningowy "Prawo autorskie dla bibliotekarzy".

bibweb, E-LIS, SPARC Europe

Zaangażowała się również w prace Fundacji Bertelsmanna. Z grupą polskich i niemieckich ekspertów w latach 2000-2006 wdrażała modelowe rozwiązania dla bibliotek polskich. Dzięki tej współpracy powstał m.in. kurs internetowy dla bibliotekarzy – BIBWEB oraz tworzono modelowe rozwiązania dla bibliotek młodzieżowych we Wrocławiu i Olsztynie.

Pracowała również na rzecz międzynarodowej redakcji E-LIS E Prints in the Library and Information Science - repozytorium elektronicznego dla bibliotekarzy koordynowanego przez Ministerstwo Kultury Hiszpanii oraz Italian Consorzio Interuniversitario Lombardo per Elaborazione Automatica (2005-2012). Ponadto w latach 2012-2015 była członkiem zarządu międzynarodowej koalicji działającej na rzecz otwartego publikowania SPARC Europe.

III Międzynarodowa Konferencja Open Access w Polsce “Otwarta nauka i edukacja”, Bydgoszcz, 2012 r.

Podziękowanie za objęcie koordynacją polskiego tłumaczenia oraz adaptacji platformy e-learningowej “Copyright for Librarians”, będącej częścią projektu Berkman Center for Internet & Society (Harvard University) oraz Elektronicznej Informacji dla Bibliotek (eIFL), konsorcjum bibliotek z 50 krajów w Afryce, Azji i Europie

Czy wszyscy jesteśmy piratami - gdzie są granice? Debata na temat cyberprzestępczości, piractwa i dozwolonego użytku w Internecie, Toruń, 2012 r.

Open Access Week 2015 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu - zdjęcie grupowe

Open educational and scientific materials - Welcome, 2021 r.

Zarządzanie danymi badawczymi – informacje ogólne i plany zarządzania danymi, Toruń, 2019 r.

Na emeryturze

Po przejściu z końcem marca 2018 r. na emeryturę, bynajmniej nie przestała być aktywna. Do końca marca 2021 r. pozostała zawodowo związana w wymiarze ¼ etatu z Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu, działając w konsorcjum projektu DARIAH-PL, a także zajmując się doradztwem i mentoringiem oraz promując otwartą naukę i nowoczesne modele publikowania naukowego.

Tak naprawdę pozostała aktywna we wszystkich tych obszarach także po definitywnym zakończeniu formalnego związku z UMK. Wspierała również organizacje ekologiczne.  

Poprzedni Następny