Działaczka społeczna

Stefan Czaja i Bożena Bednarek-Michalska, Toruń, 1997 r.

Wrodzona empatia, optymizm i niespożyta energia znalazły odzwierciedlenie również w ogromnym społecznym zaangażowaniu Bożeny Bednarek-Michalskiej. Niejednokrotnie było ono nierozerwalnie związane z pracą zawodową. 

Koordynatorka „sztabu przeciwpowodziowego” 

W lipcu 1997 r., podczas Powodzi Tysiąclecia, Bożena zainicjowała nie mającą sobie równych akcję ratowania najcenniejszych dolnośląskich księgozbiorów. Jako kierownik Sekcji Informacji Biblioteki Głównej UMK, stała się nieformalnym szefem „sztabu przeciwpowodziowego”, działającego do około połowy sierpnia, by koordynować prace Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Książnicy Miejskiej w Toruniu, Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry UMK oraz Biblioteki Głównej UMK na rzecz ocalenia zbiorów bibliotek w Opolu, Nysie i Wrocławiu. Dzięki temu udało się uratować kilka tysięcy cennych XIX-wiecznych druków, a także zintegrować środowisko.

Za to bezprecedensowe przedsięwzięcie Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego przyznała Bożenie Bednarek-Michalskiej nagrodę, a miesięcznik „Pani” wyróżnienie w plebiscycie 100 najbardziej aktywnych i profesjonalnych Polek 1997 roku.

Rok po powodzi, we Wrocławiu przy wysokim przylądku wyspy Kępa Mieszczańska, ok. 100 metrów od głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego, stanął pomnik Powodzianka autorstwa rzeźbiarza Stanisława Wysockiego. Upamiętnia on wysiłek wszystkich osób walczących z tą powodzią. Tym, którzy znali Bożenę i jej zaangażowanie w tę inicjatywę, zawsze będzie ją przypominał. W działalność powołanego wówczas do życia Toruńskiego Stowarzyszenia dla Ratowania Książek i Archiwaliów po Powodzi Bożena angażowała się jeszcze do roku 2002. 

Inicjatorka EBIB-u

Bożena Bednarek-Michalska była również inicjatorką utworzenia najpierw zespołu, a następnie  Stowarzyszenia EBIB, a także „Biuletynu EBIB”. Początki tego elektronicznego serwisu informacyjnego dla bibliotekarzy sięgają sierpnia 1998 r. Wówczas na liście dyskusyjnej bibliotekarzy INFOBIB-L, założonej także przez Bożenę Michalską, narodził się pomysł utworzenia czasopisma, służącego wzajemnej komunikacji, wymianie idei i rozpowszechnianiu wiedzy na temat projektów czy inicjatyw dla bibliotek. Z uwagi na względy ekonomiczne, szybkość przekazu oraz szeroki, także międzynarodowy, zasięg, zdecydowano się na formułę elektroniczną. We wrześniu 1998 r. powstała nazwa: „Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy”, a inauguracyjne spotkanie zespołu redakcyjnego odbyło się 29 stycznia 1999 r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Z czasem periodyk uzyskał rekomendacje Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jako redaktorka naczelna „Biuletynu EBIB” w latach 1999-2017, a także wieloletnia wiceprzewodnicząca zarządu Stowarzyszenia EBIB (do 2015 r.), tworzyła politykę zarówno tego biuletynu, jak i całego serwisu informacyjnego dla bibliotekarzy. Periodyk nadal jest chętnie czytany, a w październiku 2021 r. ukazał się jego jubileuszowy 200 numer. Bożena Michalska organizowała również Komisję ds. Wydawnictw Elektronicznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, której była wiceprzewodniczącą w latach 2001-2010. Działała również w Grupie ds. współpracy międzynarodowej SBP i współorganizowała konkurs “Na najlepsze witryny internetowe bibliotek polskich” we współpracy z Zarządem Głównym SBP. Stowarzyszenie EBIB działało początkowo w ramach Komisji ds. Wydawnictw Elektronicznych SBP, a od roku 2010 – jako zrzeszenie niezależne. Między rokiem 2004 a 2018 Bożena była także redaktorką wydawnictw zwartych Stowarzyszenia EBIB.

Wielokrotnie angażowała się również w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek jako organizatorka lub uczestniczka wydarzeń. Za działalność na rzecz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich otrzymała Złotą Honorową Odznakę SBP, a za wkład dla rozwoju bibliotekarstwa polskiego – Medal Stowarzyszenia (2002 r.).  

Inne formy aktywności 

Bożena była aktywna nie tylko w obszarach związanych z pracą zawodową. W latach 1997-2003 działała także w Towarzystwie Współpracy z Miastami Bliźniaczymi Torunia, współpracując zwłaszcza z Getyngą i Lejdą, jak również w Stowarzyszeniu Polsko-Tajwańskim „Formosa” (1996-2002). Ponadto angażowała się w pracę na rzecz organizacji ekologicznych, a w latach 2003-2007 była członkiem Rady Naukowej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.

Poprzedni Następny