Hoppen Jerzy Grafik, malarz, konserwator, pedagog. Jeden z czołowych artystów wileńskich okresu międzywojennego. Wychował wiele pokoleń plastyków najpierw w Wilnie na Uniwersytecie Stefana Batorego następnie w Toruniu na WSP Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, będąc wieloletnim dziekanem tego Wydziału oraz kierownikiem katedry grafiki. Odegrał ogromną rolę w rozwoju grafiki wileńskiej, która stała się charakterystyczna i inna niż w pozostałych ośrodkach Polski.
Wraz z Edwardem Kuczyńskim przyczynił się w zasadniczy sposób do rozwoju grafiki toruńskiej z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.
Warsztat swój doskonalił studiując w Petersburgu, kopiując w galeriach Ermitażu dawnych mistrzów m.in. Velazqueza, Rembrandta, van Dycka, czy Gabriela Metsu.
Grafiką zainteresował się w Kazaniu, gdzie trafił podczas rewolucji w 1917. To tam powstały jego pierwsze drzeworyty.
Do Polski wrócił w 1921 i zamieszkał w Wilnie. Rozpoczął tu studia na WSP USB. Został członkiem Wileńskiego Towarzystwa Artystów Plastyków i przez czternaście lat był jego wiceprezesem (1925 - 1939). W latach 1921 - 1922 uczył rysunku w prowadzonej przez Towarzystwo Szkole Rysunkowej.
Studia na WSP USB rozpoczął w 1921, a ukończył je formalnie dopiero w 1934 otrzymując dyplom artysty malarza. W międzyczasie prowadził działalność dydaktyczną i artystyczną. Uczył w Gimnazjum im. Lelewela rysunku i geometrii wykreślnej. Przebywał również w Paryżu (1924/1925). Uczęszczał tam do Akademii Collarossi na prywatne lekcje grafiki i rysunku, a także kopiował w Luwrze dzieła van Dycka. W latach 1927 - 1931 był dyrektorem nowo powstałej Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Następnie został powołany na stanowisko kierownika Zakładu Grafiki WSP USB.
W roku 1937 habilitował się i do momentu zamknięcia Uniwersytetu (15.XII 1939) pozostawał jako docent na stanowisku kierownika Zakładu Grafiki.
Do Torunia przybył w 1946 i objął tu Katedrę Grafiki na WSP UMK. Kierował nią najpierw z tytułem docenta, następnie od 1951 profesora nadzwyczajnego do roku 1961, kiedy to przeszedł na emeryturę. W latach 1946 - 1948 oraz 1951 - 1952 pełnił też na WSP UMK obowiązki prodziekana a w latach 1956 - 1958 dziekana.
Hoppen był doskonałym artystą, wytrawnym grafikiem, malarzem, historykiem i konserwatorem. Barokowa i klasycystyczna architektura wileńska stała się głównym motywem jego prac graficznych. Udało mu się zgromadzić ogromną dokumentację fotograficzną dotyczącą Wilna i Wileńszczyzny. Ogłosił mnóstwo referatów i opublikował szereg przyczynków dotyczących sztuki tego regionu. Podejmował również liczne prace konserwatorsko - inwentaryzatorskie wileńskich zabytków, wykonywał polichromie i malowidła ścienne w kościołach Wilna i okolic. Po wojnie malowidła ścienne wykonał w kościele św. Ducha w Toruniu.
Za swoją działalność artystyczną na polu malarstwa i grafiki otrzymał wiele nagród. Jego prace zakupione zostały przez British Museum w Londynie, Kupferstich - Kabinett w Berlinie, Bibliothèque Nationale w Paryżu oraz Muzeum w Pradze i Gabinet Rycin BUW