Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach

Dzięki staraniom kustosz Katarzyny Nielek – redaktorki Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej -  udało się pozyskać prawa do cyfrowego udostępnienia wydawnictw Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, a także chojnickiego Urzędu Miasta. Wśród publikacji Muzeum dominują katalogi wystaw malarstwa, rzeźby, porcelany i medialierstwa, w tym również kaszubskiej sztuki ludowej. Nie zabrakło również opracowań dotyczących historii tych ziem. 

Twarze Niepodległości ziemi chojnickiej

Kolory emocji : Justyna Barwina-Myszka : wystawa malarstwa

V Ogólnopolski Konkurs dla Rzeźbiarzy Ludowych na Szopkę Bożonarodzeniową

Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach 

Początki Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach sięgają lat 30-tych XX w. 5 sierpnia 1932 r. otwarto bowiem w tym mieście u zbiegu Rynku i ul. Gdańskiej (dziś Tadeusza Kościuszki) Muzeum Regionalne ze stałą ekspozycją w domu kupca i wydawcy chojnickich gazet - Władysława Juliusza Schreibera. Muzeum objęte zostało patronatem Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, a kierował nim kupiec, działacz społeczno-kulturalny i regionalista Julian Rydzkowski (1891-1978). Pomimo zniszczenia większości eksponatów podczas II wojny światowej, w roku  1960 muzeum zostało reaktywowane, a ulokowano je w ratuszu i objęto opieką Miejskiej Rady Narodowej.

Z Etrurii na Pomorze? : popielnice twarzowe na tle obrządku pogrzebowego kultury pomorskiej

Od maja 1962 r. stałą siedzibą Muzeum Regionalnego stała się Brama Człuchowska na murach miejskich. Cztery lata później prowadzenie muzeum przejął Urząd Powiatowy w Chojnicach, a w roku 1975 zostało ono podporządkowane Wojewodzie Bydgoskiemu. W 1977 r. muzeum powiększyło się o Basztę Wronią, a w kolejnych latach o Dom Szewski, Basztę Szewską, Basztę Kurza Stopa, Dom na Murach, oraz oddziały: Oddział Budownictwa Regionalnego w Silnie i Oddział im. Albina Makowskiego. W roku 1984 w Kurzej Stopie otwarta została Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej. W tym samym roku Muzeum Regionalne zmieniło nazwę na Muzeum Historyczno–Etnograficzne w Chojnicach i przyjęło nowy statut. Od roku 1999 Muzeum jest samorządową instytucją kultury i podlega Starostwu Powiatowemu w Chojnicach. W lipcu 2001 r. otwarto zamiejscową ekspozycję archeologiczno-przyrodniczą Kręgi Kamienne w Odrach, a 10 lat później Muzeum zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Dla upamiętnienia założyciela tego Muzeum, w 80. rocznicę jego powstania, nadano mu imię Juliana Rydzkowskiego (2012). 

Na kaszëbsczi rodny ôrt

Mały leksykon chojnicki

"Idź złoto do złota" : kolekcja Leona Stanisława Kaweckiego ze zbiorów Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach : maj-wrzesień 1998, Brama Człuchowska

Bibliografia: 

Poprzedni Następny