Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach
Dzięki staraniom kustosz Katarzyny Nielek – redaktorki Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej - udało się pozyskać prawa do cyfrowego udostępnienia wydawnictw Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, a także chojnickiego Urzędu Miasta. Wśród publikacji Muzeum dominują katalogi wystaw malarstwa, rzeźby, porcelany i medialierstwa, w tym również kaszubskiej sztuki ludowej. Nie zabrakło również opracowań dotyczących historii tych ziem.
Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach
Początki Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach sięgają lat 30-tych XX w. 5 sierpnia 1932 r. otwarto bowiem w tym mieście u zbiegu Rynku i ul. Gdańskiej (dziś Tadeusza Kościuszki) Muzeum Regionalne ze stałą ekspozycją w domu kupca i wydawcy chojnickich gazet - Władysława Juliusza Schreibera. Muzeum objęte zostało patronatem Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, a kierował nim kupiec, działacz społeczno-kulturalny i regionalista Julian Rydzkowski (1891-1978). Pomimo zniszczenia większości eksponatów podczas II wojny światowej, w roku 1960 muzeum zostało reaktywowane, a ulokowano je w ratuszu i objęto opieką Miejskiej Rady Narodowej.
Od maja 1962 r. stałą siedzibą Muzeum Regionalnego stała się Brama Człuchowska na murach miejskich. Cztery lata później prowadzenie muzeum przejął Urząd Powiatowy w Chojnicach, a w roku 1975 zostało ono podporządkowane Wojewodzie Bydgoskiemu. W 1977 r. muzeum powiększyło się o Basztę Wronią, a w kolejnych latach o Dom Szewski, Basztę Szewską, Basztę Kurza Stopa, Dom na Murach, oraz oddziały: Oddział Budownictwa Regionalnego w Silnie i Oddział im. Albina Makowskiego. W roku 1984 w Kurzej Stopie otwarta została Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej. W tym samym roku Muzeum Regionalne zmieniło nazwę na Muzeum Historyczno–Etnograficzne w Chojnicach i przyjęło nowy statut. Od roku 1999 Muzeum jest samorządową instytucją kultury i podlega Starostwu Powiatowemu w Chojnicach. W lipcu 2001 r. otwarto zamiejscową ekspozycję archeologiczno-przyrodniczą Kręgi Kamienne w Odrach, a 10 lat później Muzeum zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. Dla upamiętnienia założyciela tego Muzeum, w 80. rocznicę jego powstania, nadano mu imię Juliana Rydzkowskiego (2012).
Bibliografia:
- Julian Rydzkowski. [Dostęp 12.07.2023]. Dostępny w: Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Julian_Rydzkowski
- Z dziejów muzeum. [Dostęp 12.07.2023]. Dostępny w: Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach: https://chojnicemuzeum.pl/historia