Wydawnictwa zwarte

Wśród ponad 900 zdigitalizowanych do chwili obecnej (październik 2022 r.) przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu w ramach projektu EODOPEN pozycji zdecydowaną większość stanowią wydawnictwa zwarte. Niektóre są częścią odrębnych kolekcji, jak publikacje historyka Kazimierza Hartleba, historyka literatury polskiej Artura Hutnikiewicza, geologa i reżysera teatralnego Mieczysława Limanowskiego, czy archiwistki, pedagoga i działaczki społecznej Heleny Piskorskiej.

Od czystej formy do literatury faktu : główne teorie i programy literackie XX stulecia

Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła pielgrzymka do Ziemi Św.

Otton Steinborn doktor medycyny

Są wśród nich również wydawnictwa Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach oraz chojnickiego Urzędu Miejskiego, a także dzieła „ojca fotografii polskiej” Jana Bułhaka. Wiele wydawnictw nie wchodzi w skład żadnej kolekcji, ale doskonale ilustruje różnorodność i unikatowość opublikowanego cyfrowo w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej  przez toruńską Bibliotekę Uniwersytecką dziedzictwa XX i XXI wieku.  

XXVI lat z Ruszczycem

Chojnice na starych fotografiach T. 1, (do 1920 r.)

Mały leksykon chojnicki

Znaleźć wśród nich można zarówno prace naukowe, jak i popularno-naukowe, katalogi wystaw, albumy, a także beletrystykę. Tematyka publikacji również jest różnorodna. Od językoznawstwa oraz historii i teorii literatury, przez archeologię, archiwistykę, ekonomię, filozofię, historię Polski i powszechną, historię sztuki i kultury, nauki przyrodnicze, aż po fotografię, film i taniec. Zdecydowana większość publikacji to wydawnictwa w języku polskim, ale reprezentowane są także dzieła w językach angielskim, czeskim, francuskim, niemieckim i rosyjskim. Znalazły się wśród nich m.in. publikacje pracowników naukowych przybyłych po II wojnie światowej ze Lwowa i Wilna do tworzącego się wówczas Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, jak profesorów Kazimierza Hartleba i Mieczysława Limanowskiego, ale także byłych pracowników toruńskiej książnicy uniwersyteckiej: Bożeny Bednarek-Michalskiej i Mariana Ptaszyka, którzy swą pracę zawodową zakończyli stosunkowo niedawno. 

Ojciec i syn w udręce egzaminu : opowieść szwajcarska

O tańcu : rozważania kulturalno-obyczajowe

Les polonais en Egypte : 1798-1801

Poprzedni Następny