Rogiński Bolesław

Pozycja

Tytuł
Rogiński Bolesław
Imię
Bolesław
Nazwisko
Rogiński
Data urodzin
1907
Miejsce urodzenia
Wilno
Data śmierci
1990
Miejsce śmierci
Gdańsk
Płeć
mężczyzna
Biografia
Artysta plastyk, grafik. Na Wydziale Sztuk Pięknych USB w Wilnie studiował w latach 30 -tych (do 1 IX 1939). Uczył się w pracowni prof. Ludomira Sleńdzińskiego i Jerzego Hoppena. Brał udział w wystawach sprawozdawczych wydziału za lata 1935/1936–1937/1938. W latach 1935, 1937, 1939 brał udział w subskrypcji grafiki wileńskiej. Prace swoje pokazał na Wystawie Wileńskich Artystów Plastyków w Wilnie w 1940 oraz na Wystawie Grafiki w Muzeum Sztuki w Wilnie w 1941. Pracował jako rysownik w Muzeum Archeologicznym USB. Od 1936 roku był członkiem Spółdzielni Pracy Artystów Wileńskich (SPAW).
Podczas studiów ożenił się z koleżanką z wydziału, malarką, graficzką, nauczycielką Władysławą Żukowską, z którą doczekał się trójki dzieci. (Patrz hasło: Władysława Rogińska)
Dyplom uzyskał na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Zamieszkał z rodziną w Gdańsku, gdzie od 1945 aktywnie brał udział w organizowaniu „życia plastycznego”. Dom Rogińskich w Gdańsku – Wrzeszczu stał się miejscem spotkań artystów działających w Gdańsku. Bolesław brał udział w utworzeniu w ZPAP sekcji grafiki w listopadzie 1945. W roku 1946 założył zespół amatorów plastyków przy Morskim Domu Kultury. W latach 1945-46 wspólnie z żoną tworzył dokumentację rysunkową zniszczonego Gdańska. W latach 1960–1974 zainicjował i zorganizował (we współpracy z Muzeum Pomorskim w Gdańsku) ogólnopolski (później polsko-fińskich) konkurs grafiki marynistycznej. Brał udział w wystawach okręgowych ZPAP, wystawach ogólnopolskich oraz Biennale Grafiki.
Bolesław Rogiński uprawiał malarstwo i grafikę. We wczesnej, przedwojennej fazie jego twórczości widoczny jest niewątpliwy wpływ Jerzego Hoppena, od którego artysta nauczył się zagadnień warsztatowych i trafnego wyboru technik graficznych, w zależności od przedstawianego tematu. Artysta stosował głównie akwafortę, ale także drzeworyt i linoryt.
Lubił też eksperymentować, tworząc własne techniki, np. pracując na korze.
Głównymi tematami w twórczości artysty były sceny rodzajowe i miejski folklor.
W pracach powojennych dominują widoki Gdańska i jego zabytków oraz tematyka marynistyczna z portami, przystaniami rybackimi, plażami Bałtyku, czy portretami rybaków.
Bolesław Roigiński nagradzany był dwukrotnie przez władze Gdańska (1950, 1975) za swoją działalność artystyczną i społeczną. W roku 1978 odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Afiliacja
Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie
Wydział Sztuk Pięknych
Zestawy pozycji
Artyści graficy wileńscy

Powiązane zasoby

Pozycje with "Twórca: Rogiński Bolesław"
Tytuł Klasa
Fiołki alpejskie Image
Handlarz uliczny Image
Krzyże wołkołackie Image
Pasaż w Wilnie Image
Prom na Wilii Image
Wnętrze stajni Image