Rogiński Bolesław

Pozycja

Tytuł

Rogiński Bolesław

Imię

Bolesław

Nazwisko

Rogiński

Data urodzin

1907

Miejsce urodzenia

Wilno

Data śmierci

1990

Miejsce śmierci

Gdańsk

Płeć

mężczyzna

Biografia

Artysta plastyk, grafik. Na Wydziale Sztuk Pięknych USB w Wilnie studiował w latach 30 -tych (do 1 IX 1939). Uczył się w pracowni prof. Ludomira Sleńdzińskiego i Jerzego Hoppena. Brał udział w wystawach sprawozdawczych wydziału za lata 1935/1936–1937/1938. W latach 1935, 1937, 1939 brał udział w subskrypcji grafiki wileńskiej. Prace swoje pokazał na Wystawie Wileńskich Artystów Plastyków w Wilnie w 1940 oraz na Wystawie Grafiki w Muzeum Sztuki w Wilnie w 1941. Pracował jako rysownik w Muzeum Archeologicznym USB. Od 1936 roku był członkiem Spółdzielni Pracy Artystów Wileńskich (SPAW).
Podczas studiów ożenił się z koleżanką z wydziału, malarką, graficzką, nauczycielką Władysławą Żukowską, z którą doczekał się trójki dzieci. (Patrz hasło: Władysława Rogińska)
Dyplom uzyskał na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Zamieszkał z rodziną w Gdańsku, gdzie od 1945 aktywnie brał udział w organizowaniu „życia plastycznego”. Dom Rogińskich w Gdańsku – Wrzeszczu stał się miejscem spotkań artystów działających w Gdańsku. Bolesław brał udział w utworzeniu w ZPAP sekcji grafiki w listopadzie 1945. W roku 1946 założył zespół amatorów plastyków przy Morskim Domu Kultury. W latach 1945-46 wspólnie z żoną tworzył dokumentację rysunkową zniszczonego Gdańska. W latach 1960–1974 zainicjował i zorganizował (we współpracy z Muzeum Pomorskim w Gdańsku) ogólnopolski (później polsko-fińskich) konkurs grafiki marynistycznej. Brał udział w wystawach okręgowych ZPAP, wystawach ogólnopolskich oraz Biennale Grafiki.
Bolesław Rogiński uprawiał malarstwo i grafikę. We wczesnej, przedwojennej fazie jego twórczości widoczny jest niewątpliwy wpływ Jerzego Hoppena, od którego artysta nauczył się zagadnień warsztatowych i trafnego wyboru technik graficznych, w zależności od przedstawianego tematu. Artysta stosował głównie akwafortę, ale także drzeworyt i linoryt.
Lubił też eksperymentować, tworząc własne techniki, np. pracując na korze.
Głównymi tematami w twórczości artysty były sceny rodzajowe i miejski folklor.
W pracach powojennych dominują widoki Gdańska i jego zabytków oraz tematyka marynistyczna z portami, przystaniami rybackimi, plażami Bałtyku, czy portretami rybaków.
Bolesław Roigiński nagradzany był dwukrotnie przez władze Gdańska (1950, 1975) za swoją działalność artystyczną i społeczną. W roku 1978 odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dzieła

Afiliacja

Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie
Wydział Sztuk Pięknych

Zestawy pozycji

Powiązane zasoby

Filtruj po właściwościach

Creator
Tytuł Alternatywna etykieta Klasa
Fiołki alpejskie Twórca Image
Wnętrze stajni Twórca Image
Handlarz uliczny Twórca Image
Pasaż w Wilnie Twórca Image
Prom na Wilii Twórca Image
Krzyże wołkołackie Twórca Image