-
Publikacje kulturalno-oświatowe Polskiej YMCA w czasie II Wojny Światowej / Izabela Maćkowska
Spotkanie informujące o opracowanych w ramach projektu zasobach dla społeczności akademickiej, regionalnej i lokalnej w ramach XVIII Tygodnia Bibliotek 8-15 maja 2021 organizowane przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu
-
Prasa emigracji polskiej i Polonii w okresie II wojny światowej i powojennym / Mirosław Supruniuk, Katarzyna Moskała
Spotkanie informujące o opracowanych w ramach projektu zasobach dla społeczności akademickiej, regionalnej i lokalnej w ramach XVIII Tygodnia Bibliotek 8-15 maja 2021 organizowane przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu
-
Idzie żołnierz ... : zbiór piosenek żołnierskich i ludowych, dawnych i współczesnych
Śpiewnik wydany nakładem Polskiej Y.M.C.A przy A.P.W [Armia Polska na Wschodzie].
-
Największa rewia
Polska poezja patriotyczna wydana przez dział Wydawniczy Delegatury P.C.K. przy 2 Korpusie.
-
Opowiadania
Książka wydana nakładem Biblioteki Polskiej w Budapeszcie.
-
Maszyna piekielna
Dramat niemiecki w tłumaczeniu Romana Turczynowicza, wydany nakładem W. H. Sajewskiego- księgarza, właściciela sklepu muzycznego i największego polskiego wydawcy w Chicago-Illinois.
-
Kolega z oślej ławki : komedyjka w jednym akcie
Broszura wydana w Chicago-Illinois przez wydawnictwo Władysława Smulskiego Smulski Publishing. Company, które wydawało m.in. podręczniki używane w polonijnych szkołach i polskie książki.
-
Życie : katolicki tygodnik religijno-społeczny 1947, R. 1 nr 16
Najważniejszy tygodnik/miesięcznik grupy publicystów, pisarzy i działaczy katolickich, skupionych wokół „Veritasu”. Na przestrzeni kilkunastu lat ukazywania się publikowali na jego łamach m.in. Jan Bielatowicz, Marian Bohusz-Szyszko, Michał Chmielowiec, Maria Czapska, Józef Kisielewski, Stanisław Kościałkowski, Karolina Lanckorońska, Walerian Meysztowicz czy Stanisław Stroński.
-
Przegląd Polski 1946, R. 1 nr 3
Miesięcznik wydawany w Londynie w latach 1946-1949, sympatyzujący ze Stronnictwem Pracy i ugrupowaniami prawicy.
-
Robotnik Polski w Wielkiej Brytanji: pismo Sekcji Zagranicznej P.P.S. [Polskiej Partii Socjalistycznej] 1945, R. 6 nr 10
Jedno z czasopism emigracyjnych, z lat 1940-1949, związane z Polską Partią Socjalistyczną.
-
Wiadomości Wojskowe 2 Korpusu 1946, R. 1 z. 1
Wiadomości… były najprawdopodobniej pierwszą próbą wydawania naukowego czasopisma wojskowego na emigracji, jeszcze w Rzymie.
-
Dziennik Obozowy APW 1944.02.04 nr 4
Przykład prasy wydawanej na szlaku Armii Polskiej na Wschodzie i 2. Korpusu Polskiego od Persji po Italię.
-
Dziennik Żołnierza APW : polska prasa obozowa 1943.09.10, R. 1 nr 1
Przykład prasy wydawanej na szlaku Armii Polskiej na Wschodzie i 2. Korpusu Polskiego od Persji po Italię.
-
Poradnik dla Pracowników Świetlic Żołnierskich : wydawnictwo Polskiej YMCA w W. Brytanii 1941, nr 7
Do pracy społeczno-wychowawczej wśród żołnierzy i uchodźców z Polski z rozmachem przystąpił Związek Młodzieży Chrześcijańskiej - Polska YMCA. Z jego inicjatywy zaczęły powstawać ogniska YMCA oraz świetlice, gdzie odbywały się odczyty, spotkania, zebrania, przedstawienia, koncerty a także rozrywka: gry w domino, szachy, warcaby i tańce oraz nauka języków obcych. Celem było krzewienie kultury i oświaty oraz wychowanie i rekreacja. Starano się zainteresować i przyciągnąć jak największą liczbę uchodźców a szczególnie młodzieży, aby wypełnić im wolny czas dla pożytecznych zajęć. Koordynatorzy prac w ogniskach i świetlicach otrzymywali materiały pomocnicze w formie specjalnych publikacji edukacyjnych, aby w sposób zorganizowany, atrakcyjny, różnorodny i celowy planować działania.
-
Polska Walcząca - Żołnierz Polski na Obczyźnie 1940.02.11, R. 2 nr 1
Czasopismo redagowane przez Tymona Terleckiego, łączące charakter pisma „dla wojska”, z periodykiem kulturalno-społecznym. Zamieszczało krótkie teksty literackie nowe (opowiadania, eseje, poezje i przekłady), a także oryginalne ilustracje najlepszych polskich grafików emigracyjnych.