-
Culm
Wybitnym przykładem fotografii krajobrazowej są kalotypie Edwarda Mertensa (1860-1919), na których zobrazowane zostały XIX-wieczne miasta polskie i niemieckie m.in. Chełmno z widokiem kościoła klasztornego na wzgórzu. Fotografie te wyróżniają się wysokim poziomem warsztatowym i artystycznym poprzez wyraźne nawiązanie do XIX-wiecznego malarstwa krajobrazowego.
-
Trzy Śpiewy z krotochwili Nowy Don Kiszot czyli Sto Szalenstw
Egzemplarz Trzech Śpiewów z krotochwili Nowy Don Kiszot Stanisława Moniuszki z 1851 r., uznany z dużym prawdopodobieństwem jako jedyny pierwodruk Moniuszkowski wydany poza jego wiedzą, za życia kompozytora. Druk w układzie na głos z towarzyszeniem fortepianu został wykonany w pięknej litografii Marcina Jabłońskiego. Redaktorem i nakładcą edycji był lwowski działacz muzyczny Adam W. Cybulski, który czynił starania, aby wystawić Don Kiszota we Lwowie, niestety bez powodzenia. Przed tekstem muzycznym wylitografowany został komentarz, objaśniający okoliczności i cele wydania.
-
Gazeta Kaliska : Dodatek nadzwyczajny
Afisz informujący o okolicznościach zabójstwa Prezydenta Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza w dniu 16 grudnia 1922 r.
-
Do żołnierzy Polskich List 31, Źle się bawią kierownicy Wasi!
Odezwa żołnierzy litewskich do polskich wzywająca do przeciwstawienia się obłudzie i kłamstwu polskich polityków i wodzów.
-
[Portret młodej kobiety]
Przykład fotografii wykonanej przez jednego z najstarszych grudziądzkich fotografów - Franza Czempińskiego, prowadzącego atelier w latach 1875-1889 przy ulicy Wybickiego.
-
[Widok na kościół śś Janów od strony Starego Rynku]
Fotografia wykonana przez Aleksandra Jacobiego (1819-1894), jednego z najstarszych toruńskich fotografów, który zasłynął w drugiej połowie lat 60. XIX w. jako dokumentalista najważniejszych zabytków Torunia.
-
[Portret mężczyzny z wąsami á la kierownica]
Firma Czyż&Freres to jedna z przedstawicielek wileńskiej fotografii z przełomu XIX i XX, obok firm: S. Fleury&Baczanski czy J. Kaczyński oraz fotografów: Józefa Czechowicza, Bronisława Miedzionisa, Leonarda Siemaszko, Józefa Łozińskiego i Jana Bułhaka.
-
[Portret księcia Leona Sapiehy]
Portret księcia Leona Sapiehy (1809-1978) pochodzący z wiedeńskiego atelier fotograficznego prowadzonego w latach 1856-1883 przez malarza, litografa i fotografa Carla von Jagemanna.