-
Hymn Pomorza : [na chór mieszany z fortepianem] Jedną z najważniejszych kompozycji Zygmunta Moczyńskiego jest Hymn Pomorza. Utwór został skomponowany z okazji 10-lecia odzyskania niepodległości na Pomorzu i pierwszy raz publicznie wykonany w Toruniu przez chór męski „Dzwon” z towarzyszeniem orkiestry dętej 63 pułku piechoty pod batutą kompozytora, podczas obchodów rocznicy w dniu 16 lutego 1930 r. Na uroczystości obecny był Prezydent Rzeczpospolitej Ignacy Mościcki. Słowa hymnu napisał Zenon Szust.
-
Jubel-Klaenge : Walzer zur Feier des dreihundertjaehrigen Jubilaeums des Thorner Gymnasiums : Op. 3 Uroczysty walc skomponowany przez nauczyciela Toruńskiego Gimnazjum, Friedricha Gruendla. Taniec został specjalnie napisany na jubileusz 300-lecia szkoły w 1868 r. i dedykowany jego dyrektorowi Albertowi Lehnerdt. Jubileuszowy walc został wykonany podczas wielkiego balu w Dworze Artusa 9 marca 1868 r.
-
Auf der Thorner Strassenbahn : Scherz-Gavotte für Pianoforte : Op. 83. Taniec salonowy „Żartobliwy-Gawot”, utwór anonimowego kompozytora. Druk został wydany z dużym prawdopodobieństwem z okazji uruchomienia w Toruniu pierwszej linii tramwaju konnego na trasie Bydgoskie Przedmieście – Dworzec Toruń Miasto, w maju 1891 r.
-
Trois nocturnes pour le pianoforte : composés et dédiés à madame la Camille Pleyel : Oeuvre 9 Szczególnie cenny pierwodruk nokturnów op. 9, niemieckiego wydania Kistnera ze stycznia 1833 r., który zawiera ołówkowe naniesienia wpisane ręką Chopina.
-
Polonez : skomponowany na fortepian przez znakomitego i znanego artystę rodaka : dzieło pośmiertne Młodzieńczy Polonez Ges-dur Fryderyka Chopina został skomponowany prawdopodobnie w ostatnich latach bytności kompozytora w Warszawie lub krótko po wyjeździe do Wiednia w 1830 r. Polonez ten znany był również pod nazwą Pożegnanie Warszawy w roku 1830 i został napisany dla oddanych przyjaciół i kolegów szkolnych kompozytora, Chopin nie planował jego publikacji. Ostatecznie utwór wydany został ok. 1869 r. przez oficynę warszawską Kaufmanna i w 1870 r. przez oficynę moguncką Schotta. Krótko po jego publikacji opiniotwórcze środowisko muzyczne zaczęło kwestionować autentyczność utworu. Przez wiele lat muzykolodzy starali się dowieść autentyczności Poloneza, ale dopiero w 1958 r., kiedy pojawił się niezbity dowód w postaci spisu niewydanych utworów Chopina dokonany przez jego siostrę Ludwikę Jędrzejewiczową, przywrócono zaufanie wobec autentyczności utworu. Prezentowana edycja Poloneza Ges-dur opus posth. Fryderyka Chopina jest jedyną dostępną w Polsce i prawdopodobnie na świecie. Wydania powyższego Poloneza szukało od roku 1879 wielu muzykologów i badaczy m.in.: Oskar Kolberg i Jan Ekier. Egzemplarz Poloneza sporządzony został w technice miedziorytu z ozdobną litografowaną kartą tytułową. Ciekawostką jest umieszczenie na karcie tytułowej błędnej formy nazwiska właściciela firmy wydawniczej Józefa Kaufmanna (Kaufman).