Dziedzictwo Kresów Wschodnich
Kolekcja Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kresów Wschodnich, licząca 2 tys. jednostek, obejmuje Archiwum Stanisława Kiałki - żołnierza września 1939 r., oficera Armii Krajowej, sybiraka, historyka, po wojnie dokumentalisty polskiego czynu zbrojnego na Wileńszczyźnie. Składają się na nie m.in. odręczne notatki i plany operacji „Ostra Brama”, przeprowadzonej w lipcu 1944 r. przez żołnierzy AK, bogata korespondencja Stanisława Kiałki z uczestnikami działań zbrojnych na Wileńszczyźnie oraz liczne fotografie, m.in. unikatowe zdjęcia z Gułagu w Workucie, gdzie Stanisław Kiałka był więziony w latach 1945-1956.
Drugi zbiór to odpowiedzi na ankietę do Słownika Polski Walczącej na Kresach Północno-Wschodnich Rzeczypospolitej, wydanego przez bydgoski oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Zasób stanowią odręcznie pisane życiorysy, opisy przebiegu działalności w AK, kserokopie dokumentów poświadczających działalność w Armii Krajowej oraz fotografie żołnierzy.
Wśród dokumentów kilkuset osób znajdują się, m.in. ankieta i fotografie Kazimierza Augustowskiego - Komendanta Bazy Okręgu Wileńskiego i Nowogrodzkiego przy Komendzie Głównej AK, uczestnika powstania warszawskiego w szeregach batalionu Czata 49, więzionego przez Niemców w stalagu Zeithain, ankieta i fotografia Michała Bałasza - polskiego architekta, specjalisty budownictwa sakralnego, katolickiego i prawosławnego oraz fotografie por. Antoniego Burzyńskiego (1911-1943) ps. Kmicic, dowódcy pierwszego polskiego oddziału partyzanckiego na Wileńszczyźnie, zamordowanego przez żołnierzy radzieckich w 1943 r.