Prussica, Baltica, Pomeranica
W kolekcji wydawnictw z XIX i pierwszej połowy XX w. bogato reprezentowane są prace naukowe i popularnonaukowe poświęcone dziejom miejscowości z terenu Pomorza, Warmii i Mazur oraz szeroko rozumianej strefy nadbałtyckiej (od Szczecina po Tallinn). Występują w niej również publikacje regionalne z terenu Kujaw i ziemi dobrzyńskiej. Nie brakuje także druków o charakterze dokumentacyjnym, informacyjnym i fachowym, rejestrujących bieżące wydarzenia społeczne, polityczne, kulturalne i religijne. W tej grupie szczególnie istotne są wydawnictwa polskojęzyczne z terenu byłych pruskich prowincji Westpreussen i Ostpreussen, wśród których wyróżniają się rzadkie druki oficyn wydawniczych zasłużonych dla podtrzymania polskości w okresie przed 1920 r.
Warto tu zwrócić uwagę na publikacje “ojca prasy polskiej na Pomorzu” Julijana Walentego Prejsa (1820-1904), chełmińskiego działacza narodowego Józefa Gółkowskiego (1787-1871), książki dla ludu tłoczone przez Walentego Fiałka (1852-1932) oraz wybór książek pochodzących z toruńskiej oficyny Buszczyńskich czy z drukarni pelplińskiego Pielgrzyma. Uzupełnieniem zbioru druków pomorskich z okresu pruskiego są wydawnictwa polskie z lat międzywojennych tłoczone przez grudziądzkie Zakłady Graficzne Wiktora Kulerskiego, toruńską Drukarnię Robotniczą, Gazetę Kaszubską z Wejherowa oraz urzędy państwowe byłego województwa pomorskiego.
Nie mniej unikatowe są przykłady produkcji niemieckich oficyn wydawniczych, które były przeznaczone dla polskojęzycznej ludności państwa pruskiego. Warto tu wymienić m.in. teksty tłoczone przez zakład drukarski Hartunga z Królewca, brodnickiego drukarza Carla Augusta Koehlera (1820-1879), Jakuba Preussa z Ełku, Lohdego z Chełmna czy Verlag von Johann Ludwig Sakuth z Szillen.
Dużą grupę obiektów stanowią wydawnictwa źródłowe do dziejów strefy nadbałtyckiej. W znakomitej większości pochodzą one z historycznych księgozbiorów poniemieckich, które po II wojnie światowej zostały zabezpieczone przez przedstawicieli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Bogato reprezentowane są publikacje pochodzące z królewieckiego ośrodka wydawniczego, druki z terenu państw nadbałtyckich (szczególnie wydawnictwa ryskie) oraz regionalne druki z miast pomorskich, warmińskich i mazurskich. Przeważają teksty o tematyce historycznej, przedstawiające dzieje rodów, historię kościołów i związków wyznaniowych oraz funkcjonowanie szkolnictwa na Pomorzu.
Kolekcja obejmuje także dzieła przedstawiające działalność artystyczną miast Pomorza, Warmii i Mazur, a ponadto przewodniki i informatory turystyczne miast nadbałtyckich oraz druki urzędowe instytucji pruskich. Reprezentowane są również publikacje wspomnień, korespondencji oraz twórczości literackiej osób związanych z terenami strefy nadbałtyckiej.