Rękopisy nowożytne
W Bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przechowujemy dzisiaj około 330 rękopisów nowożytnych (powstałych w latach 1521-1800). Przeważająca większość z tej kolekcji, około 250 manuskryptów, pochodzi z tak zwanych zbiorów zabezpieczonych, czyli przede wszystkim z księgozbiorów byłych niemieckich bibliotek i archiwów z obszaru ziem północnych i zachodnich wcielonych do Polski w 1945 r. Do Torunia trafiły rękopisy przede wszystkim z terenu Prus Wschodnich i Pomorza Zachodniego (wraz z jego zaodrzańską częścią), w mniejszym stopniu ze Śląska. W toruńskiej Bibliotece Uniwersyteckiej znalazły się także archiwalia różnych instytucji i towarzystw niemieckich z terenu Inflant, przewiezionych podczas II wojny światowej do Poznania. Pod terminem zbiory zabezpieczone kryją się również manuskrypty pochodzące z niektórych przedwojennych polskich bibliotek z terenu Pomorza Gdańskiego.
Z największych zespołów proweniencyjnych należy wymienić: Państwową i Uniwersytecką Bibliotekę w Królewcu, bibliotekę Generalnej Dyrekcji Ziemstwa Kredytowego w Szczecinie (Königliche Preußische Pomersche Generallandschafts Direction), biblioteki gmin ewangelickich w Galinach koło Bartoszyc, Toruniu oraz Stargardzie Szczecińskim, biblioteki gimnazjalne w Chełmnie, Chojnicach, Gliwicach, Głogowie, Koszalinie i Szczecinie, niemieckie biblioteki podworskie, należące do Dönhoffów z miejscowości Drogosze w powiecie kętrzyńskim, Puttkamerów z Pęzina koło Stargardu Szczecińskiego, Lehndorffów ze Sztynortu w powiecie węgorzewskim oraz Bismarcków z Warcina w powiecie miasteckim, Bibliotekę Uniwersytecką w Greifswaldzie, Bibliotekę Królewskiego Niemieckiego Towarzystwa w Królewcu, Bibliotekę Miejską w Królewcu, biblioteki pruskich rejencji koszalińskiej i szczecińskiej oraz tak zwane Kulturgutsammelstelle der Baltendeutschen, a także polskie biblioteki prywatne rodzin Potockich z Tulczyna, Sczanieckich z Nawry oraz Lasockich.
W całej kolekcji rękopisów nowożytnych dominują materiały o charakterze archiwalnym (37%). Z manuskryptów o charakterze bibliotecznym najwięcej jest kodeksów o tematyce historycznej (21% całej grupy rękopisów nowożytnych), religijnej i teologicznej (13%), prawniczej (6%) oraz filozoficznej (5%). Omawiana kolekcja ma charakter dość przypadkowy, są to niezliczone fragmenty różnych kolekcji, głównie z terenu dzisiejszej Polski północnej, poszerzając to o Okręg Kaliningradzki. Z pewnością zbiór ten może być wyśmienitym źródłowym materiałem pomocniczym dla historyków epoki nowożytnej i średniowiecza, badających dzieje Prus, Pomorza oraz państwa polskiego. Wydaje się, że z uwagi na tematykę zachowanych rękopisów, mogą one również stanowić cenne źródło informacji dla historyków prawa, badaczy dziejów Kościoła oraz historyków filozofii.
Do projektu wytypowano 86 manuskryptów nowożytnych, które do tej pory nie zostały jeszcze zdigitalizowane, a które jednocześnie zostały dopuszczone do zeskanowania przez konserwatorów, i które zostały już opracowane (otrzymały opis do przygotowywanego przez pracowników Gabinetu Rękopisów drukowanego katalogu rękopisów nowożytnych BUMK). Założono bowiem, że docelowo wszystkie kodeksy nowożytne znajdą się w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Zdecydowana większość to kodeksy zawierające teksty w języku niemieckim. Tylko 16 woluminów obejmuje zabytki w języku łacińskim, a kilka jest w języku polskim. W wytypowanej grupie znajdziemy pełen przekrój różnych tematycznie oraz proweniencyjnie manuskryptów, charakteryzujący kolekcję posiadaną przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu.