Artyści
Zestaw pozycji
- Tytuł
- Artyści
- Opis
-
Odkryjcie z nami bogactwo i różnorodność form artystycznych, które przez lata były wykorzystywane do wyrażania podziwu dla geniuszu Mikołaja Kopernika. Nasza kolekcja dokumentów życia społecznego z lat 1971, 1973, 2009, 2023 stanowi prawdziwą skarbnicę, która zawiera informatory, katalog wystawy plenerowej, korespondencję, ulotkę, zaproszenia oraz fotografie. Śledźcie, jak artyści z różnych dziedzin, aktorzy, artyści estradowi, graficy, malarze, kompozytorzy, reżyserzy, rzeźbiarze czerpali inspiracje z dziedzictwa wielkiego astronoma, przekładając je na język sztuki. Zapraszamy Was na wirtualny spacer po kolekcji, w której znajdziecie ślady wydarzeń artystycznych, takich jak wystawy malarstwa, rzeźby, grafiki, spektakl teatralny, premiery filmów: biograficznego i animowanego, widowisko estradowe. Poznacie też dzieło Stefana Knappa, utwory chóralne Jerzego Wieczorka film biograficzny o Koperniku w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich oraz debiut literacki Kopernika.
Nie przegapcie okazji, by odkryć tajemnice naszej kolekcji i poznać, co łączy znanych aktorów takich jak Andrzeja Kopiczyńskiego, Piotra Adamczyka, Jerzego Stuhra, Annę Cieślak, Jana Peszka, Piotra Fronczewskiego, z dziedzictwem Kopernika i samym astronomem.
Pozycje
-
Kopernik i jego idea : wystawa grafiki : katalogZawiera prezentację prac i krótkie biogramy uczestników ekspozycji.
-
Związek Polskich Artystów Plastyków, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Muzeum Okręgowe w Toruniu: Ogólnopolska wystawa malarstwa: Kopernik - Kosmos : informator / [wstęp W. Iwanowska]Ogólnopolska wystawa malarstwa: Kopernik - Kosmos : informator / [wstęp W. Iwanowska] ; Ministerstwo Kultury i Sztuki, Związek Polskich Artystów Plastyków, Muzeum Okręgowe w Toruniu.
-
Propozycje dla Torunia : wystawa projektów rzeźb pleneru zorganizowanego z okazji 500 rocznicy urodzin Mikołaja Koprenika listopad - grudzień 1971Zawiera biogramy uczestników pleneru rzeźbiarskiego, spis ich prac oraz fotografie projektów rzeź. Słowo wstępne Tadeusz Zakrzewski.
-
Wystawa grafiki Zygfryda GardzielewskiegoZaproszenie na wystawę druków wydanych z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika opracowanych graficznie przez Zygfryda Gardzielewskiego
-
Korespondencja dotycząca kompozycji Jana Wieczorka ku czci 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.Odpowiedź Zarządu Głównego Zjednoczenia Polskich Zespołów Śpiewaczych i Instrumentalnych w sprawie dodruków utworów chóralnych Jana Wieczorka pt. “Kopernik” i “Astronom”. Kompozycje te pochodziły z “Tryptyku Kopernikańskiego” na cztery głosy dziecięce do słów Emila Zegadłowicza
-
Zaproszenie na uroczystą premierę filmu “Kopernik”, 14 lutego 1973 r., Sala Kongresowa - Pałac Kultury i Nauki w WarszawieFilm biograficzny w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich, w roli tytułowej Andrzej Kopiczyński, fotografia na s. tyt. Zaproszenia. Scenariusz napisali Jerzy Broszkiewicz i Zdzisław Skowroński.
-
Spektakl „Debiut literacki Mikołaja Kopernika”, 27 czerwca 1971 w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.W roku 1509 Mikołaj Kopernik, wydał w Krakowie w oficynie Jana Hallera swój debiut literacki w postaci przekładu z języka greckiego na łaciński Listów obyczajowych, sielskich i miłosnych Teofilakta Symokatty. W 1953 ukazało się wznowione wydanie Listów z polskim przekładem Jana Parandowskiego. Fotografia przedstawia aktorów Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu: Jerzego Kozłowskiego, Andrzeja Salawy, Tomasza Witta (opracowanie spektaklu)
-
Zaproszenie na uroczystą premierę filmu “Gwiazda Kopernika”, 29 września 2009 r., Aula UMK w ToruniuFilm animowany w reżyserii Zdzisława Kudły i Andrzeja Orzechowskiego oraz w świetnej obsadzie aktorskiej, głosy postaci animowanych: Piotr Adamczyk, Jerzy Stuhr, Anna Cieślak, Jan Peszek, Piotr Fronczewski
-
Mozaika autorstwa Stefana Knappa na ścianie frontowej Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.Mozaika odsłonięta 31 stycznia 1973 r. jest darem polskiego artysty malarza, rzeźbiarza i dekoratora Stefana Knappa (1921-1996) dla UMK z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Panneau składa się z wielobarwnych emaliowanych płyt nawiązujących do symboliki astralnej, równie symboliczny jest portret astronoma wpisany w tarczę zegara słonecznego.
-
Wystawa "Kopernik na ludowo. Sztuka artystów nieprofesjonalnych", 29.06.-30.12.2023 r., Muzeum Etnograficzne w Toruniu.Na wystawie, która była elementem obchodów „Roku Mikołaja Kopernika”, zaprezentowano blisko 300 rzeźb i 18 obrazów na szkle, wybranych z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Toruniu liczącej ponad 450 dzieł. Większość prac jest efektem ogólnopolskiego konkursu “Kopernik w sztuce ludowej” zorganizowanego przez Muzeum w 1973 roku z okazji 500. rocznicy urodzin astronoma.
-
Zaproszenie na wyjątkowe show pod balonem spektakl “Exit”, podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego 2023.Spektakl “Exit” odbył się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. Generała Józefa Bema 29 i 30 września 2023 r.