Witamy
Przenieście się z nami do cyfrowej przestrzeni, gdzie czas przeplata się z pamięcią, a historia z nowoczesnością. "Kto nie czci Kopernika?" to tytuł wystawy, która ukazuje bogactwo i różnorodność obchodów kopernikańskich minionego stuleciu 1923 - 2023. Wyruszcie w niezwykłą podróż przez czas, podczas której każdy krok odsłoni kolejną fascynującą historię o ludziach, którzy przez ostatnie sto lat świętowali i czcili pamięć Mikołaja Kopernika – jednego z najwybitniejszych umysłów w historii nauki.
Dokumenty życia społecznego, które prezentujemy na tej wystawie, to nie tylko świadectwo tych obchodów, ale także fascynująca opowieść o tym, jak Mikołaj Kopernik i jego dzieło "De Revolutionibus... ." inspirowały i integrowały pokolenia. Zaproszenia, afisze, programy, okólniki, ulotki, informatory, wydawnictwa okolicznościowe oraz fotografie – każdy z tych dokumentów opowiada fragment historii, w której główną rolę odgrywa pamięć o wybitnym uczonym. Fotografie przenoszą nas w serce tych wydarzeń, pozwalając doświadczyć atmosfery obchodów i zobaczyć, jak różnorodne mogą być formy upamiętnienia.
Zapraszamy do wędrówki przez osiem rozdziałów wielowątkowej fabuły naszej opowieści. Przez sto lat, w tysiącach wydarzeń, w najróżniejszych zakątkach Polski i świata, reprezentacji różnych profesji i pokoleń: badacze, bibliotekarze, lekarze, artyści, politycy, sportowcy, kolejarze, rolnicy, energetycy, dzieci i młodzież - wszyscy oni na swój sposób oddawali hołd Mikołajowi Kopernikowi. Zapraszamy Was na wyprawę do świata, w którym pytanie "Kto nie czci Kopernika?" staje się retoryczne, a odpowiedź na nie jest znana na całym świecie jako uniwersalny wyraz uznania dla jego nieśmiertelnego wkładu w rozwój nauki i kultury.