IMIENNICY KOPERNIKA

Toruńska “Fabryka Pierników Kopernik”, 1963 r. 

Książnica Kopernikańska 

Rektorat UMK

Toruński tramwaj nr 318 noszący
imię Mikołaja Kopernika, 2023 r. 

Ten rozdział opowieści to niezwykle ciekawe świadectwo tego, jak imię Mikołaja Kopernika zostało przyjęte i uczczone w polskiej przestrzeni publicznej i naukowej. Wiele instytucji, obiektów i inicjatyw przyjęło nazwę wielkiego astronoma, co świadczy o trwałym wpływie jego dziedzictwa na polską tożsamość narodową i kulturową. 

Prezentowane w tej części wystawy druki ulotne oraz fotografie ukazują, jak nazwisko Kopernika stało się synonimem innowacji, prestiżu i poszanowania dla nauki. Instytucje takie jak muzea, szkoły, fabryki, a nawet środki transportu publicznego, wybierając Mikołaja Kopernika na patrona, nie tylko oddają hołd jego pamięci, ale również inspirują kolejne pokolenia  w dążeniu do wiedzy i odkrywaniu świata.

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Dom Kopernika w Toruniu, czy toruńska "Fabryka Pierników Kopernik" to tylko niektóre z miejsc dumąnie noszące imię astronoma, co podkreśla jego znaczenie dla regionu i całego kraju. Budynki toruńskich instytucji Książnicy Kopernikańskiej i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oddane do użytku w rocznicę 500-lecia urodzin Kopernika wskazują na głębokie korzenie, jakie naukowe dziedzictwo Kopernika ma w polskiej edukacji i kulturze. 

Wyróżnienie Convallaria Copernicana (Konwalia Kopernikańska), przyznawane przez Senat UMK, jest przykładem, jak współczesne instytucje naukowe kontynuują tradycję upamiętniania Kopernika, jednocześnie promując osiągnięcia naukowe i rozwój akademicki. 

Nadanie imienia Mikołaja Kopernika toruńskiemu tramwajowi nr 318 jest przykładem, jak upamiętnienie wielkiego astronoma może być wpisane w codzienne życie mieszkańców miasta. To symboliczne połączenie dziedzictwa historycznego z życiem współczesnego społeczeństwa sprawia, że postać Kopernika staje się bliska i namacalna. 

Przesłaniem tego rozdziału jest ukazanie trwałego wpływu Mikołaja Kopernika na polską przestrzeń publiczną i naukową. Poprzez imienników Kopernika, instytucje, nagrody, środki transportu publicznego, Polska kontynuuje celebrowanie dziedzictwa astronoma, podkreślając jego uniwersalne znaczenie i inspirując do nieustannego poszerzania horyzontów myślowych.