Instytucje kultury
Zestaw pozycji
- Tytuł
- Instytucje kultury
- Opis
-
Kolekcja ta prezentuje wkład różnorodnych instytucji kultury – archiwów, centrum dziedzictwa, bibliotek, muzeów, planetarium, teatrów – w zachowanie pamięci o wybitnym naukowcu. Wśród eksponatów znajdują się dokumenty życia społecznego: fotografia, zaproszenia, programy przygotowań i wydarzeń, katalog wystawy, publikacja okolicznościowa, świadczące o inicjatywach instytucjonalnych z lat 1967, 1973, 1997, 2003, 2004, 2023. Upamiętnione zostały działania instytucji toruńskich: Muzeum Okręgowego, Książnicy Miejskiej im. M. Kopernika, Planetarium, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa, Archiwum Państwowego oraz Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego w Warszawie. Dokumenty odnotowują wydarzenia, takie jak wystawy sztuki i zabytków z epoki Kopernika, wystawy plenerowe, spotkania okolicznościowe, sesje naukowe. Kolekcja upamiętnia 497., 500., 530., 531. i 550. rocznicę urodzin astronoma, a także 500. rocznicę pierwszej udokumentowanej obserwacji astronomicznej, którą przeprowadził Mikołaj Kopernik 9 marca 1497 roku.
Zachęcamy do zgłębienia tajemnic, które skrywa nasza kolekcja. Odkryj razem z nami, jak wyglądała luneta Jana Heweliusza, kto i dlaczego czytał dzieła Kopernika, albo wręcz przeciwnie, kto uważał, że jego dzieł nikt nie czytał.
Pozycje
-
Teatr Kopernikowi : wystawa w 500-lecie urodzinKatalog wystawy (Teatr Wielki. Muzeum Teatralne ; Warszawa ; 1973)
-
Luneta Jana HeweliuszaLuneta Jana Heweliusza prezentowana na wystawie „Starodruki astronomiczne” z okazji 494. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Ratuszu Staromiejskim
-
Zaproszenie na otwarcie ekspozycji pt. “Epoka Kopernika w sztuce europejskiej w latach 1450-1550”, 6 września 1973 r., Ratusz Staromiejski w Toruniu.Wystawa zorganizowana w Muzeum Okręgowym w Toruniu w ramach obchodów 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
-
Zaproszenie do zwiedzania wystawy pt. “Grafika północnej Europy w dobie budzącego się renesansu”, od 5 sierpnia 1973 r. w Muzeum Okręgowym w Toruniu.Wystawa zorganizowana w Muzeum Okręgowym w Toruniu w ramach obchodów 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
-
Zaproszenie na uroczyste otwarcie wystawy księgozbioru Mikołaja Kopernika ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Uppsali (Szwecja)Wystawa otwarta 18 grudnia 1973 r.
-
Międzynarodowy Rok Kopernikowski 1973, Copernicana w zbiorach Książnicy Miejskiej im. M. Kopernika w ToruniuZawiera: przedmowę Mikołaja Kopernika do dzieła „De revolutionibus” oraz spis Copernicanów w Zbiorach Książnicy Miejskiej im. Kopernika w Toruniu
-
Zaproszenie na okolicznościowe spotkanie z okazji 500. rocznicy pierwszej udokumentowanej obserwacji astronomicznej przeprowadzonej przez Mikołaja Kopernika 9 marca 1497 r. podczas studiów w Bolonii.Spotkanie odbyło się 14 marca 1997 r w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.
-
Autografy Mikołaja KopernikaWystawa czynna od 15 XI do 14 XII 2003 r.
-
Zaproszenie na otwarcie wystawy “Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, 8 września 2023 r., Ratusz Staromiejski w Toruniu.Wystawa z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
-
Zaproszenie na sesję naukową pod tytułem “Astronomowie, duchowni, kolekcjonerzy, selenonauci... Kto i dlaczego czytał Kopernika”, 11 września 2004 roku w sali projekcyjnej toruńskiego Planetarium.Sesja zorganizowana w związku z zakończeniem przygotowań do wydania wyjątkowego reprintu “De revolutionibus orbium coelestium”. Podczas trwania sesji miała miejsce premiera polskiego wydania ksiązki autorstwa prof. Ovena Gingericha, zatytułowanej “Książka, której nikt nie czytał”
-
Zaproszenie na otwarcie wystawy plenerowej “Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata”, 18 lutego 2023 r. przed siedzibą Archiwum Państwowego w Toruniu.Wystawy z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika prezentuje Kopernikana w Archiwach Państwowych.