Bibliotekarka
Nowy rozdział w życiu
W lutym 1982 r. rozpoczął się nowy, trwający niemal 40 lat, rozdział w Jej życiu. Wtedy Bożena Bednarek-Michalska została zatrudniona w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na stanowisku młodszego bibliotekarza - stażysty. Początkowo pracowała w Wypożyczalni, a następnie w Czytelni Głównej, Czytelni Matematyczno-Przyrodniczej i Czytelni Pomorzoznawczej. W latach 1987-1993 była bibliotekarką w Bibliotece Filologii Polskiej UMK, po czym wróciła do Biblioteki Głównej, by rozpocząć pracę w nowo utworzonym Oddziale Informacyjno-Rzeczowym jako bibliotekarz dziedzinowy. Cztery lata później objęła funkcję kierownika Sekcji Informacji w tymże Oddziale.
To był czas, gdy technologie informatyczne intensywnie wkraczały do bibliotek, obejmując coraz więcej sfer. To właśnie informacja naukowa, szczególnie informacja elektroniczna, a z czasem także budowanie zasobów cyfrowych oraz ich archiwizacja i zabezpieczenie, otwarty dostęp do treści naukowych i edukacyjnych, prawo autorskie i licencje creative commons, humanistyka cyfrowa, a także zawód bibliotekarza i jego wizerunek znalazły się w kręgu jej zainteresowań zawodowych. Profesjonalizm, gotowość na nowe wyzwania oraz ogromne zaangażowanie w sprawy nowoczesnego bibliotekarstwa były jej wizytówką.
Wszystkie trendy, jakie w tej chwili obserwuję, dynamiczny rozwój technik teleinformatycznych wskazuje na to, że biblioteką przyszłości będzie biblioteka hybrydowa. […] Biblioteka hybrydowa czyli taka, która daje dostęp do zasobów tradycyjnych jak i cyfrowych, ale na zupełnie innych zasadach niż do tej pory. Wyobrażam sobie, że [...] powinnam pracować w bibliotece doskonale zorganizowanej […], posiadającej nieduży, ale profesjonalny i twórczy zespół, doskonale ze sobą współpracujący nastawiony na klienta biblioteki i rozumiejący zasady konkurencji na rynku edukacyjnym. (Fragment wizji biblioteki XXI w. z 2002 r.)
Lifelong learning…
Bożena Michalska uważała, że bibliotekarz powinien nieustannie podnosić kwalifikacje zawodowe, by móc profesjonalnie wykonywać swoje zadania. Nie tylko zachęcała do tego swoich współpracowników, ale i sama wcielała w życie zasadę lifelong learning. W roku 1991 ukończyła Podyplomowe Studium Programowania i Zastosowań Mikrokomputerów na ówczesnym Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMK, a 9 lat później - Podyplomowe Studium Zarządzania dla Pracowników Administracji Publicznej i Jednostek Budżetowych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK (2000). Zwieńczeniem tego ostatniego była praca dyplomowa – projekt menedżerski, napisana pod kierunkiem prof. Bohdana Godziszewskiego pt. „Proklienckie szkolenia bibliotekarzy BG UMK”. Właśnie szkolenia bibliotekarzy oraz traktowanie czytelnika jako klienta w bibliotece uważała za niezwykle istotne. Zagadnieniom tym poświęciła wiele publikacji i wystąpień konferencyjnych.
Bożena Bednarek-Michalska uczestniczyła również w niezliczonych szkoleniach, warsztatach, seminariach i konferencjach w kraju i poza granicami. Wiele z nich organizowano w ramach krajowych bądź międzynarodowych projektów. Warto tu wspomnieć wymianę doświadczeń między bibliotekarzami polskimi i brytyjskimi oraz szkolenia w zakresie organizacji pracy (program TEMPUS, 1996), a także międzynarodowy anglojęzyczny program i kurs online Unii Europejskiej „Telematyka dla bibliotek DEDICATE”, dotyczący kształcenia na odległość i zakończony implementacją internetowego kursu z wyszukiwania informacji dla studentów fizyki UMK (1997-1999).
W 2001 r. uzyskała certyfikat Quality Evaluation in Library Services and Education na Uniwersytecie Warszawskim, a w listopadzie 2002 r. ukończyła warsztaty „Budowa społeczeństwa otwartego” organizowane przez Polską Akcję Humanitarną oraz Biuro Integracji Europejskiej i Współpracy Urzędu Miasta Torunia. Bożena brała ponadto udział w kursach i webinariach w zakresie nowych technologii i zasobów elektronicznych, otwartego publikowania naukowego czy prawa autorskiego. Uczestniczyła również w wielu inicjatywach, m.in. Kultura 2.0, INFOBIB-L, Koalicja Otwartej Edukacji (KOED), Open Access Week.
9 czerwca 2004 r. zdała egzamin państwowy przed komisją egzaminacyjną przy Ministrze Edukacji Narodowej i Sportu, uzyskując uprawnienia do stanowiska kustosza dyplomowanego, a 10 lat później została mianowana starszym kustoszem dyplomowanym.
Dydaktyk
Sama również prowadziła szeroką działalność dydaktyczną, głównie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, ale także gościnnie na uczelniach polskich i zagranicznych. Przedmiotem szkoleń, warsztatów i wykładów były m.in. zarządzanie informacją i infobrokerstwo, nowoczesne elektroniczne źródła informacji i wartościowanie informacji, tworzenie stron www, prawo autorskie w sieci, biblioteki cyfrowe i repozytoria czy modele nowoczesnego publikowania naukowego.
Wykładała m.in. na studiach podyplomowych w Instytucie Fizyki (2000-2012) i na Wydziale Filologicznym UMK, prowadziła szkolenia i wykłady dla pracowników naukowych UMK oraz Polskiej Akademii Nauk w Toruniu, a także gościnnie na uczelniach polskich i zagranicznych, w ramach konferencji i sympozjów. Warto wymienić tu choćby konferencje: „Polskie biblioteki akademickie w Unii Europejskiej” (Politechnika Łódzka, 2004); „KONFERENCJA KULTURA 2.0 Media, sztuka, dziedzictwo – cyfrowy wymiar przyszłości” (Warszawa, 2006); „First Communia Conference: Public Domain in the Digital Age” (Louvain-La-Neuve, 2008); „International Bibliotheca Baltica Symposium” (Tallin, 2012). Regularnie szkoliła instytucje kultury i nauki w zakresie prac redakcyjnych w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej oraz naukowców UMK w zakresie deponowania materiałów w repozytorium instytucjonalnym.
Bożena była również organizatorką licznych konferencji, spotkań grup roboczych, kursów czy szkoleń i warsztatów zarówno w formie stacjonarnej, jak i zdalnej. Przykładem mogą być międzynarodowa konferencja naukowa „Bibliotekarz dziedzinowy w bibliotekach akademickich” (Toruń, 26-27 października 2000), ogólnopolska konferencja bibliotekarzy pt. „Czytelnik czy klient” (Toruń, 4-6 grudnia 2003 r.), VI Ogólnopolska Konferencja „Automatyzacja bibliotek publicznych” (Warszawa, 24-26 listopada 2004), konferencja „Internet w bibliotekach”, którą współorganizowała kilkukrotnie czy cykl wykładów dla doktorantów i pracowników naukowych UMK zatytułowany „Bądź widoczny w sieci”, organizowany od stycznia do czerwca 2014 r. Warto dodać również kilkukrotną organizację wydarzeń w ramach corocznych edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
Autorka publikacji
Bożena Bednarek-Michalska dużo także publikowała. Pod koniec lat 90-tych XX w. zainicjowała pierwszy w Polsce elektroniczny serwis dla bibliotekarzy oraz czasopismo „Biuletyn EBIB”, którego w latach 1999-2017 była naczelną redaktorką. Jako wieloletnia wiceprzewodnicząca najpierw zespołu, a następnie Stowarzyszenia EBIB (do 2015 r.), rozbudowywała serwis o nowe funkcjonalności i kształtowała politykę tego periodyku. W „Elektronicznym Biuletynie Informacyjnym Bibliotekarzy” opublikowała najwięcej artykułów. W latach 2004-2018 była także redaktorką wydawnictw zwartych Stowarzyszenia EBIB, a na przestrzeni lat 2003-2008 - członkiem kolegium redakcyjnego czasopisma „Folia Toruniensia” wydawanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną – Książnicę Kopernikańską w Toruniu.
Bożena Bednarek-Michalska opracowała również "Bibliografię polską Stanisława Lema", jako osobową bibliografię podmiotowo-przedmiotową za lata 1945-2000. By zebrać materiały do tego zestawienia, w latach 1990-2003 korespondowała m.in. z bibliotekami naukowymi, wojewódzkimi, wyższymi szkołami humanistycznymi oraz polskimi i zagranicznymi lemologami. Sam Stanisław Lem przychylnie przyglądał się jej poczynaniom, zdumiewał ogromem materiału i dziękował autorce za podjęty trud, czego dowodzi korespondencja z pisarzem. Okładkę, do tej wydanej w formie CD-ROM w 2006 r. przez ówczesny Dział Wydawnictw UMK "Bibliografii…", zaprojektował syn Mieszko. Marzenie autorki, by "Bibliografia polska Stanisława Lema" była dostępna w formule open access, niestety nie ziściło się. Bożena Michalska zgromadziła też sporo materiału do planowanej monografii dotyczącej współpracy zagranicznej Biblioteki Głównej UMK w latach 1947-2016. Nie ujrzała ona jednak światła dziennego.
Generalnie na jej dorobek piśmienniczy i niepiśmienniczy złożyło się 254 pozycji. Zostały one zebrane i wydane staraniem Stowarzyszenia EBIB, we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu, w serii Wydawnictwa Zwarte Stowarzyszenia EBIB w maju 2022 r. jako bibliografia publikacji za lata 1981-2020. Wśród tych pozycji znaleźć można publikacje naukowe i popularno-naukowe, w tym rozdziały w książkach i artykuły w czasopismach, materiały konferencyjne, sprawozdania, wywiady, preprinty nieopublikowanych tekstów, a także utrwalone w sieci wykłady, nagrania itp., których Bożena była autorką, współautorką lub rozmówczynią. Tematycznie dotyczyły one m.in. zawodu bibliotekarza, polskich i zagranicznych zasobów informacyjnych, bibliotek cyfrowych, repozytoriów, światowych archiwów, zagadnień prawno-autorskich, nowoczesnych technologii i publikowania otwartego.
Realizatorka projektów
Jednym z niewątpliwych talentów Bożeny Bednarek-Michalskiej była umiejętność zdobywania środków na realizację projektów w konkursach finansowanych przez budżet państwa, Unię Europejską, organizacje czy fundacje. Wielokrotnie pozyskiwała fundusze pozwalające na podejmowanie inicjatyw w obszarze digitalizacji, retrokonwersji, otwartego publikowania, rozwoju humanistyki cyfrowej, współpracy bibliotek, unowocześniania bibliotekarskiej praktyki zawodowej i wielu innych. Jednym z największych jej sukcesów było utworzenie i koordynowanie regionalnej biblioteki cyfrowej - pierwszej w Polsce biblioteki cyfrowej, która powstała dzięki współfinansowaniu z funduszy europejskich (ponad 1 mln zł). Zapoczątkowane przez Bożenę Michalską w 2003 r. działania, zaowocowały otrzymaniem w grudniu 2004 r. pełnomocnictwa Jego Magnificencji Rektora UMK w zakresie realizacji projektu „Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa” i utworzeniem Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego.
Opracowany przez nią model biblioteki cyfrowej znalazł się m.in. na światowej liście rankingowej 200 najbardziej rozpoznawalnych repozytoriów naukowych The Webometrics Ranking of World Universities, tworzonej z inicjatywy grupy badawczej The Cybermetrics Lab, należącej do Centro Superior de Investigaciones Cientificas w Hiszpanii. Konferencja inauguracyjna KPBC odbyła się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu w grudniu 2005 r., a autorka i koordynatorka tego projektu otrzymała w czerwcu 2006 r. nagrodę Marszałka w VI edycji Konkursu o Nagrody Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii nauka i postęp techniczny.
Nie sposób pominąć takich przedsięwzięć, jak INFOBIB-L - lista dyskusyjna polskich bibliotekarzy, której była inicjatorką; sieci współpracy bibliotek publicznych INFOBIBNET, w której zarządzie zasiadała w latach 2002-2007; międzynarodowego projektu „The COMMUNIA Thematic Network on the Public Domain”, dotyczącego cyfryzacji zasobów europejskich (2006-2011). Bożena Michalska była także członkiem Rady Zarządzającej projektu „Polska Literatura Humanistyczna” na Uniwersytecie Śląskim – indeks cytowań” i koordynatorką tego projektu w Toruniu (2000-2006).
Zasiadała również w zarządzie projektu Bibliotheca Baltica (2004-2006) mającego na celu digitalizację europejskiego dziedzictwa kultury i realizowanego w Bibliotece Głównej UMK w latach 2006-2008 we współpracy z bibliotekami krajów Europy Północnej. Współpracowała również z portalem Biblioteki Pedagogicznej w Warszawie dla bibliotekarzy szkolnych OEIiZK. Angażowała się też w bardziej lokalne inicjatywy, jak PROJEKT UMK WZROST „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego UMK w Toruniu w dziedzinach matematyczno-przyrodniczych” koordynowany przez Wydział Matematyki i Informatyki UMK (2012-2015) czy projekt „eKultura” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2010-2014).
Brała ponadto udział w projekcie Narodowego Centrum Nauki pt. „Badanie struktury i dynamiki cyfrowych zasobów wiedzy za pomocą metod wizualizacji” (2014-2017). Jednym z ostatnich projektów, na który udało się Bożenie Michalskiej pozyskać z Centrum Projektów Polska Cyfrowa ponad 4,5 mln zł, był realizowany w latach 2018-2021 przez pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy projekt „Ucyfrowienie zasobów akademickich regonu kujawsko-pomorskiego dla potrzeb nauki i dydaktyki całego kraju”. Do końca października 2024 r. toruńska Biblioteka Uniwersytecka będzie prowadziła prace przy projekcie „EODOPEN eBooks-On-Demand-Network Opening Publications for European Netizens”, którego inicjatorką także była Bożena.
Dyrektorka Biblioteki Głównej UMK
Ponadprzeciętne zaangażowanie Bożeny Michalskiej w rozwój Biblioteki Głównej UMK oraz otwartość na współpracę z innymi bibliotekami nie umknęło uwadze przełożonych. Znalazło to wyraz w trzykrotnym powoływaniu jej do pełnienia funkcji wicedyrektora Biblioteki Głównej UMK: w latach 2003-2006 oraz na dwie kadencje w latach 2010-2017. Ubiegając się o funkcję wicedyrektora ds. informacji i innowacji w 2014 r. w swych planach napisała: Chciałabym także przygotować zespół biblioteki na wyzwania prawne, jakie przed nami stoją, mocniej zaangażować ludzi do debaty na temat prawa autorskiego i jego wyjątków dla bibliotek, tak by przyszłe kolekcje cyfrowe mogły rozwijać się zgodnie z prawem.
Bożena Michalska siłę bibliotek widziała w integracji i współpracy. Nieustannie współpracowała z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami bibliotekarskimi. Współtworzyła rozliczne inicjatywy związane z nowoczesnym bibliotekarstwem: konsorcja, sieci wymiany informacji, serwisy informacyjne, listy dyskusyjne, kursy e-learningowe. Przez kilkanaście lat redagowała strony internetowe Biblioteki Głównej UMK. Dwukrotnie ( w roku 2002 i 2004) Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przyznawał witrynie internetowej głównej książnicy UMK III miejsce w konkursie na „Najlepsze witryny internetowe bibliotek polskich” w kategorii bibliotek naukowych. Nadzorowała także przenoszenie zasobów www Biblioteki Głównej UMK do systemu Liferay i dostosowanie nowego portalu Biblioteki do urządzeń mobilnych. Współtworzyła także zawarte na tym portalu treści.
W roku 2003, we współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w Regensburgu, opracowała i przygotowała projekt ułatwiający czytelnikom związanym z Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu dostęp do czasopism elektronicznych: Lista Regensburska. Trzy lata później opracowała projekt powołania Konsorcjum Polskich Bibliotek Cyfrowych. Wszystkie formy jej aktywności służyły propagowaniu nowoczesnych technologii i dobrych praktyk bibliotecznych, wspieraniu i propagowaniu nowoczesnego bibliotekarstwa, lobbowaniu na rzecz otwartego publikowania materiałów edukacyjnych i naukowych oraz nowoczesnego podejścia do komunikacji naukowej.
Ekspertka
Jej wiedza i ogromne doświadczenie były cenione w krajowym i międzynarodowym środowisku bibliotekarskim. Cechy te zostały zauważone także przez władze regionu, organizacje pozarządowe i w kręgach ministerialnych. W 2001 r. stworzyła, we współpracy z Fundacją Stefana Batorego, „Raport o bibliotekach polskich” dla Fundacji Melindy i Billa Gatesów, a w 2004 r. została zaproszona w charakterze eksperta do udziału w pracach przy Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego ─ Województwo Kujawsko-Pomorskie w Zakresie Nowych Technologii. W latach 2006-2007 uczestniczyła w pracach Zespołu do spraw digitalizacji przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie kierowała podzespołem ds. opracowania strategii digitalizacji dla Polski. Ponadto, jako ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oceniała projekty ministerialne w zakresie informacji naukowej, technologii informacyjnych, bibliotek cyfrowych i otwartego dostępu do nauki.
Była też członkiem Rady Programowej Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (2008-2010) i jako członek tej Rady, z ramienia Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, koordynowała budowę portalu dla małych gminnych bibliotek. Uczestniczyła również w Narodowym Programie „Foresight Polska 2020”, gdzie w roku 2008 pracowała dla Zespołu Ekspertów Zewnętrznych ds. Analiz Delphi pod kierownictwem prof. Michała Kleibera, ówczesnego Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Ponadto w marcu 2011 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał ją na członka Zespołu interdyscyplinarnego do spraw działalności upowszechniającej naukę, w którym zajmowała się ocenianiem wniosków i raportów z realizacji zadań dofinansowanych z tego programu (do roku 2013).
Z kolei w marcu 2015 r. została powołana do Zespołu do spraw otwartego dostępu do treści naukowych MNiSW. Bożena Michalska przygotowywała także ekspertyzy, raporty, komunikaty i opinie dla instytucji rządowych, Komisji Europejskiej i rozlicznych organizacji. Warto tu wymienić ekspertyzę w sprawie podjęcia działań w zakresie edukacji medialnej dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (2009), analizę prawną przepisów prawa autorskiego w zakresie dozwolonego użytku publicznego dotyczącą bibliotek (czerwiec 2013), ankietę dla Komisji Europejskiej dotyczącą wytycznych w sprawie zalecanych licencji standardowych, zbiorów danych oraz pobierania opłat dla celów ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego (listopad 2013) czy konsultacje dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące dozwolonego użytku publicznego (listopad 2013).